0
2525
1396/05/11

ابراز عشق

با این عشقِ نهفته در دل چه کنم ؟

بارها این جمله را که " آدمی با عشق زنده است " را شنیده ایم ،و به درستی درک کرده ایم که زندگی با عشق ، رنگ و بویی دیگر دارد اما زمانی که صحبت از ابراز عشق بین همسران می شود ، می بینیم که گاها بعضی همسران به اشتباه و تحت تاثیر فرهنگ نادرست ابراز محبت و عشق به همسر خود را اشتباه می پندارند و گمان می کنند اگر به همسر خود عشق خویش را ابراز کنند ، او را لوس کرده اند !! در حالی که ابراز عشق نه تنها همسر را لوس نمی کند ، بلکه او را علاوه بر دلگرمی و شادابی ، با ادب و با وقار نیز می کند ، زیرا آن کس که جانش سرشار از محبت و سیراب از زلال عشق باشد و از این بابت ، عقده ای در دل نداشته باشد ، رفتاری کریمانه دارد و چون از همسرش خرسند و سپاسمند است ، به او ادب می ورزد .
پیامبر مهربانی ها در باره ابراز عشق می فرمایند : قَوْلُ الرَّجُلِ لِلْمَرْأَةِ إنّی اُحِبُّکِ لا یَذْهَبُ مِنْ قَلْبِها اَبَداً ؛ سخن مرد که به زن بگوید " دوستت دارم " ، هرگز از دل زن بیرون نمی رود .
و اما چند نکته ظریف در سخن پیامبر نهفته است که به بررسی آن خواهیم پرداخت :
ابراز عشق :
«قول» ؛ گفتن و ابراز کردن ، نه در دل پنهان داشت . برخی همسران از ابراز محبت و به زبان آوردن عشق درون و نثار کردن آن به همسر ، شرم دارند .خجالت می کشند که به نزدیک ترین فرد زندگی شان بگویند :«دوستت دارم» !! ایشان باید با تمرین و تکرار ، نیروی شهامت را در خویشتن تقویت کنند و بر این شرم منفی ، غلبه نمایند . چند بار که بر خود تحمیل کنیم و با سختی به همسرمان بگوییم « دوستت دارم » ، کار آسان می شود .بهره بیش تر زن ، وظیفه بیشتر مرد :
در تعبیر "الرَّجُلِ لِلْمَرْأَةِ" مرد و زن ، هر دو آمده اند و حکم هر کدام آشکار است . طبق این سخن ، سهم زن در دریافت عشق و وظیفه مرد در ابراز آن ، بیشتر است . دلیل آن نیز روشن است ؛ زن معشوق است و مرد عاشق . زن مطلوب است و مرد طالب . زن از مرد لطیف تر است و عاطفه او بیشتر است .  البته زن از ابراز عشق به مرد معاف نیست ؛ مرد نیز نیازمند نوازش زن است .
ابراز آشکار :
" إنّی اُحِبُّکِ" ؛ من تو را دوست دارم . ریشه عشق باید در ژرفای دل باشد ، اما آثار آن باید در گفتار و رفتار به گونه های گوناگون ، نمایان شود . جمله « دوستت دارم » صریح ترین  عبارت برای بیان عشق است .
 تاثیر ماندگار :
" لا یَذْهَبُ مِنْ قَلْبِها اَبَداً " ؛ هرگز از دلش بیرون نمی رود . دوستت دارم تا سویدای قلب و ژرفای جان نفوذ می کند و در همه زوایای روح می گسترد و در خانه دل آشیانه می گیرد و دیگر بیرون نمی آید . جمله دوستت دارم در همه احوال و همه اوقات ، اثر بخش است ؛ اما تاثیر آن در برخی احوال و اوقات بیشتر است و نیز چگونه گفتن و شیوه بیان آن نیز در اثر بخشی اش موثر است . مثلا : آنگاه که دو همسر ، در آغوش هم رفته اند و دهان هایشان نزدیکای گوش های یکدیگر است و نوای نفس هایشان با حرارت و ارتعاش عشق در آمیخته است ، گفتنن نجوا گونه و خالصانه دوستت دارم تاثیری معجزه گون دارد و جان را طراوت و حلاوتی وصف ناشدنی می بخشد .


در این مبحث متوجه شدیم که ابراز عشق و محبت به زن باتری جان ایشان را شارژ می کند و به زندگی شان جانی تازه می بخشد ، اما برای مردان چگونه است ؟ جمله " به تو افتخار می کنم " در مردان مانند جمله دوستت دارم در زنان عمل می کند ، مرد اقتدار طلب است ، عاشق پیشه است ، پناهگاه زن است .
 اما جمله پایانی این که : دوست داشتن و دوست داشته شدن در فطرت همه انسان ها نهفته است و بدیهی است که زندگی زناشویی با عشق شیرینی و حلاوت بیشتری دارد ، این که چگونه زندگی را انتخاب کنیم با خودمان است ، زندگی سرد و بدون عاطفه یا زندگی گرم و سرشار از عشق ؟
عشق زیباست ... زیبا زندگی کنیم .

منابع :برگرفته از کتاب آداب عشق ورزی از استاد علی اکبر مظاهری

آدرس کوتاه

نظرات ( 0 نظر)
ثبت نظر
Captcha

اگر کد خوانا نیست یک بار روی آن کلیک کنید.